MIND THE CHANGE. Co napędza naukę?

Jeżeli jedyne, co stałe, to zmiana, a ta jest prawem życia – z pewnością stanowi ona też prawo nauki. 

Czy – i w jakim stopniu – rzeczywiście jesteśmy w stanie przewidzieć zmiany lub świadomie nadawać im kierunek? To pytania, z którymi – odwołując się do własnych badawczych zainteresowań i doświadczeń – zmierzą się prelegentki oraz prelegenci tej odsłony TEDx University of Warsaw.

O TEDx, x = niezależnie zorganizowane wydarzenie
W duchu idei wartych rozpowszechniania TEDx jest programem lokalnych, samodzielnie organizowanych wydarzeń, które gromadzą ludzi, aby dzielić się doświadczeniem podobnym do tego z konferencji TED. Podczas wydarzenia TEDx, prelegenci wideo TED Talks i wystąpień na żywo łączą się, aby wywołać głęboką dyskusję i nawiązać relacje. Te lokalne, samodzielnie zorganizowane wydarzenia noszą nazwę TEDx, gdzie x = określa niezależnie zorganizowane wydarzenie TED. Konferencja TED zapewnia ogólne wytyczne dla programu TEDx, ale poszczególne wydarzenia TEDx są organizowane samodzielnie. (Z zastrzeżeniem pewnych zasad i przepisów.).

TEDx Q&A dla publiczności

Poniżej prezentujemy streszczone w kilku punktach – na podstawie regulaminu zawartego na stronie TEDx-a – najważniejsze, z perspektywy uczestników, kwestie dotyczące partycypacji w wydarzeniu.

Format TEDx nie przewiduje sesji pytań i odpowiedzi dla publiczności.

Uczestnicy watch party nie mogą zamieniać się miejscami z publicznością na głównym wydarzeniu.

Tak. Jednakże w trakcie wydarzenia zachęcamy przede wszystkim do słuchania wystąpień. Używanie telefonów może rozpraszać innych uczestników wydarzenia, a także prelegentów. Wszystkie wystąpienia będzie nagrywać profesjonalna ekipa, a filmy zostaną opublikowane na kanale YouTube.

Tak. Jednakże w trakcie wydarzenia zachęcamy przede wszystkim do słuchania wystąpień. Używanie telefonów może rozpraszać innych uczestników wydarzenia, a także prelegentów. W trakcie wydarzenia zdjęcia będzie robił profesjonalny fotograf. Materiały opublikujemy na naszej stronie internetowej.

Ze względów organizacyjnych nie ma takiej możliwości. W przypadku rezygnacji z udziału w wydarzeniu konieczne jest poinformowanie o tym organizatorów.

W budynku jest winda, którą można dostać się do głównej sali. Sala, w której odbędzie się główne wydarzenie, jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na wydarzeniu będzie obecny również tłumacz PJM.

Szczegółowe zbiór zasad partycypacji w wydarzeniach TEDx można znaleźć tu:

TEDx Rules | Before you start | Organize a local TEDx event | Participate | TED

O TED

TED to organizacja non-profit poświęcona idei wartej rozpowszechniania. Po raz pierwszy przyjęła formę czterodniowej konferencji w Kalifornii 30 lat temu, obecnie TED rozwinęła się, aby rozwijać swoją misję poprzez podejmowanie wielu inicjatyw. Dwie coroczne konferencje TED zapraszają czołowych myślicieli i działaczy na całym świecie do wygłoszenia 18-minutowego lub krótszego przemówienia. Wiele z tych wypowiedzi jest następnie udostępnianych bezpłatnie na stronie TED.com. Wśród prelegentów TED byli między innymi Bill Gates, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Sal Khan i Daniel Kahneman.

Coroczna konferencja TED odbywa się każdej wiosny w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Inicjatywy medialne TED obejmują stronę TED.com, na której codziennie zamieszczane są nowe TED Talks; TED Translators, która zapewnia napisy i interaktywne transkrypcje, a także tłumaczenia od wolontariuszy z całego świata; oraz inicjatywę edukacyjną TED-Ed. TED powołała do życia projekt The Audacious Project, w ramach którego podejmowana jest współpraca w celu finansowania pomysłów mających potencjał do tworzenia zmian na rozległą skalę; TEDx, który wspiera osoby lub grupy w organizowaniu lokalnych, samodzielnie organizowanych wydarzeń w stylu TED na całym świecie, oraz program TED Fellows, czyli wsparcie kierowane do innowatorów z całego świata w celu zwiększaniu wpływu ich wybitnych działań i projektów.