Dlaczego TEDx?

Spojrzeć inaczej, czyli my i nasz świat poza schematami

Żyjemy w czasach zalewu informacji, przy jednoczesnej – pozornie łatwej – dostępności całej ludzkiej wiedzy. To jednak wcale nie sprzyja rozumieniu świata. Wręcz przeciwnie: przytłoczeni nadmiarem, uciekamy w utarte schematy i przekonania, które wydają się oczywiste. Dlatego potrzebujemy jak najwięcej TEDx-a. Formuła TEDx pozwala uprzystępniać rzetelną naukową wiedzę i kwestionować (rzekome) oczywistości. Krótko mówiąc: daje do myślenia. Czy dług faktycznie jest tylko nieznośnym ciężarem? Czy starość nas spotyka, czy sami ją na siebie sprowadzamy? Czy naprawdę wiemy, dlaczego jednym migrantom pomagamy, a innym nie? Ujrzeć otaczającą nas rzeczywistość w odmienny sposób – to wspaniałe uczucie. I pierwszy krok do bardziej świadomego życia.

O wydarzeniu

TEDx to program lokalnych, samodzielnie organizowanych wydarzeń, które łączą ludzi, aby dzielić się doświadczeniem podobnym do konferencji TED.

ZOBACZ CO SIĘ DZIAŁO W 2022 ROKU

Szkolenia dla mówców

Transmisja będzie możliwa
w dniu wydarzenia.

Program TEDx University of Warsaw

17.09.2022

Kto nas zaskoczy i zainspiruje?

W dwóch sesjach wystąpi 12 wyjątkowych mówców i mówczyń.

Sesja 1, godz. 14:00-15:30

14:00

dr hab. Jolanta Perek-Białas, prof. UJ

Jak żyjesz, tak się zestarzejesz

14:15

dr hab. Mikołaj Lewicki

Koniec z usamodzielnieniem jakie znamy?

14:30

dr Katarzyna Iwińska, Collegium Civitas

I ty możesz uratować świat!

14:45

prof. dr hab. Monika Kostera, UW

Po co nam uniwersytety?

15:00

dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz, SGGW

Rola rośliny – drzewa w higienie życia codziennego, czyli gdzie korzeni się drzewo

Przerwa

Sesja 2, godz. 16:15-18:15

16:15

dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW
Nieoczywisty lider w cyfrowym środowisku pracy

16:30

Maria Dąbrowska-Jędral, Centrum Rozwoju Relacji DROGA
Czego o komunikacji mogą nas nauczyć osoby z autyzmem?

16:45

Angela Greniuk, UW
Niezależna niepełnosprawność. Dlaczego jest ważna?

17:00

Paulina Malinowska-Kowalczyk, Polski Komitet Paraolimpijski
Sport jest źródłem odwagi – czyli jak może się zmienić życie osób z niepełnosprawnością

17:15

Elwira Zielska

Zawodnicy rugby na wózkach, czyli o tym, dlaczego niepełnosprawność jest względna

17:30

dr hab. Mikołaj Pawlak, prof. UW

Skąd nie wiemy, jaka będzie przyszłość

17:45

Kseniya Homel, UW

Nie pytaj mnie, skąd jestem. Jak być w Polsce migrantką i przeżyć
ZAPROSZENI

Kto nas zaskoczy i zainspiruje?

Socjolog z Wydziału Socjologii, Uniwersytetu Warszawskiego. Bada socjologicznie gospodarkę, podziały klasowe, szczególnie te, które manifestują się w kulturze, kredyty hipoteczne i życie z hipoteką oraz procesy urbanizacyjne.  Autor książki o polskich dyskursach modernizacyjnych, pt Przyszłość nie może się zacząć, o kredycie hipotecznym, Społeczne życie hipoteki oraz współautor Kultury na peryferiach. Jeden z fundatorów Fundacji Nowej Wspólnoty, która znosi polaryzację społeczną i polityczną w Polsce.

dr hab. Mikołaj Lewicki, prof. UW

Matka dorosłego syna z autyzmem, dla którego zostawiła medycynę i ruszyła w drogę przez autyzm. Szkoleniowiec i trenerka nowoczesnych metod terapeutycznych dla osób w spektrum autyzmu – RDI® oraz HANDLE®. W codziennej pracy z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami stawia pytania, kwestionuje stereotypy, szuka rozwiązań w oparciu o potrzeby człowieka.

Maria Dąbrowska-Jędral, Centrum Rozwoju Relacji DROGA

Koordynatorka i uczestniczka wielu międzynarodowych projektów związanych z m.in. aktywizacją starszych osób (w tym na rynku pracy), dyskryminacją starszych pracowników, wsparciem opiekunów osób starszych. Współpracowała z Komisją Europejską UNECE, OECD, Age Platform Europe oraz z krajowymi, regionalnymi i lokalnymi instytucjami zajmującymi się polityką senioralną. Specjalizuje się w socjologii starzenia/gerontologii i ewaluacji polityk publicznych.

dr hab. Jolanta Perek-Białas, prof. UJ

Ekspertka i kierowniczka badań w międzynarodowych projektach dot. transformacji energetycznej, sprawiedliwości energetycznej i dekarbonizacji. Realizuje badania dot. percepcji zmian społecznych w środowisku, w szczególności przy planowaniu dużych inwestycji energetycznych (elektrownie jądrowe, geotermia, gaz łupkowy). Adiunktka i prorektorka ds. badań naukowych w Collegium Civitas, edukatorka i pasjonatka aktywizmu (na rzecz środowiska też).

dr Katarzyna Iwińska, Collegium Civitas

Absolwentka studiów magisterskich Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Obecnie jest doktorantką w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz współpracowniczką Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia aktywności społecznej migrantek i migrantów, ich partycypacji w życiu społeczeństwa przyjmującego, funkcjonowanie sieci wsparcia. 

Kseniya Homel, UW

Certyfikowany, międzynarodowy sędzia rugby na wózkach. Zafascynowana sportem i jego społeczną funkcją. W ramach rugby oprócz sędziowania szkoli młodą kadrę sędziowską. Badaczka społeczna i marketingowa.  Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Jej praca magisterska o profesjonalizacji klubów rugby na wózkach została wyróżniona przez Sekcję Spotu PTS oraz PFRON w konkursach na najlepsze prace dyplomowe.

Elwira Zielska

Współautorka raportu „Lista (nie)obecności. Niepełnosprawność w podręcznikach szkolnych”. Od roku 2019 należy do Młodzieżowej Sieci na rzecz Niezależnego Życia – ENIL Youth. Przez ponad 7 lat pracowała w portalu poświęconym niepełnosprawności, współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi w tej tematyce. Badawczo związana z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Angela Greniuk, UW

Zajmuje się studiami nad ignorancją oraz bada porażki polityk publicznych. W swoich ostatnich publikacjach analizował rolę ignorancji w społecznej reakcji na migracje. Interesuje się teorią socjologiczną – instytucjonalnymi i sieciowymi koncepcjami koordynacji działania. Autor między innymi książek Organizacyjna reakcja na nowe zjawisko i Tying Micro and Macro. Współautor publikacji Ignorance and Change.  

dr hab. Mikołaj Pawlak, prof. UW

DELab UW, profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. Prowadzi badania nad transformacją cyfrową firm i instytucji publicznych. Autorka licznych raportów i ekspertyz w obszarze cyfryzacji, współautorka książki Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat. Specyfikę systemu edukacyjnego dla osób neuroróżnorodnych, również pod kątem przygotowania na rynek pracy, zna z doświadczenia.

dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW

Profesor tytularna w dziedzinie ekonomii i nauk humanistycznych. Pracuje na UW, a także w Institut Mines-Télécom Business School (Université Paris-Saclay) oraz na Uniwersytecie Södertörn. Pisze i publikuje teksty z zakresu teorii i etnografii organizacji, a także poezję. Jest współredaktorką naukową pisma „Gender, Work and Organization”; współredagowała kilka czasopism, w tym „British Journal of Management”.

prof. dr hab. Monika Kostera-Kociatkiewicz, UW

Sekretarz Generalna Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego; wchodzi w skład Narodowej Rady Rozwoju – Rady do spraw Społecznych przy Prezydencie RP, w której kieruje zespołem do spraw osób z niepełnosprawnościami. Była rzeczniczką obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych. Współtworzyła Kampanię Paraolimpijską Ateny 2004. Wielokrotnie relacjonowała igrzyska paraolimpijskie; prowadziła i współtworzyła w Telewizji Polskiej liczne programy związane z problematyką społeczną lub sportem osób z niepełnosprawnością.

Paulina Malinowska-Kowalczyk, Polski Komitet Paraolimpijski

Architekt krajobrazu i dendrolog-arborysta. Zawodowo zajmuje się projektowaniem i nadzorem nad realizacją obiektów AK, a przede wszystkim drzewami jako ekspert diagnostyki dendrologicznej, również w obiektach zabytkowych. Jest autorem ponad 100 projektów, opracowań eksperckich, ponad 300 artykułów naukowych i popularyzatorskich. Prodziekan Wydziału Ogrodniczego SGGW.

dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz, SGGW
WYJĄTKOWE MIEJSCE

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Otwarty w 1999 roku nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest jednym z najciekawszych projektów architektonicznych w stolicy. Jego wizytówką jest znajdujący się na dachu gmachu Ogród, jeden z największych ogrodów dachowych w Europie. Budynek BUW jest spadkobiercą pierwszej biblioteki uniwersyteckiej, która powstała w 1817 roku i mieściła się w Pałacu Kazimierzowskim, będącym dzisiaj częścią Kampusu Głównego.

Adres: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, 00-312 Warszawa

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, filary

Zdjęcia: Uniwersytet Warszawski

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, sentencje
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, regały z książkami
0
osób na sali
0
minut
0
mówców
0
minut dla każdego z nich
ZESPÓŁ ORGANIZATORÓW

Uniwersytet Warszawski

Zespół Sekcji Centrum Współpracy i Dialogu UW

Uniwersytet Warszawski
POSŁUCHAJ NASZYCH MÓWCÓW

Wystąpienia​

Nagłówek 2 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Nagłówek 3 slajdu
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny
Bądźmy w kontakcie!

ZADAJ PYTANIE

W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z organizatorami.