Dlaczego TEDx?
Naukowy UPDATE. Młodzi badają świat
Nauka to nie tylko możliwość poznania otaczającej nas rzeczywistości. To także moc, która ją kształtuje, zmienia. Podczas tegorocznej edycji TEDxUniversityofWarsaw dowiemy się, jakie zmiany – już niedługo – zajdą za sprawą pracy badawczej osób znajdujących się dziś na początku naukowej ścieżki. Czas na Naukowy UPDATE!
O wydarzeniu
TEDx to program lokalnych, samodzielnie organizowanych wydarzeń, które łączą ludzi, aby dzielić się doświadczeniem podobnym do konferencji TED.
POSŁUCHAJ NASZYCH TWÓRCÓW
Wystąpienia
Naukowy UPDATE. Młodzi badają świat
Program TEDx University of Warsaw
30.06.2023
Kto nas zaskoczy i zainspiruje?
W dwóch sesjach wystąpi 13 wyjątkowych mówców i mówczyń.
Sesja 1, godz. 16:00-17:45
dr Zbigniew Szkop, Wydział Nauk Ekonomicznych UW
Drzewa to czysty zysk!
Przyrody nie można kupić, co nie oznacza, że jest ona bez wartości. Jej wyceną zajmują się ekonomiści środowiska. Dotyczy to także drzew miejskich, które często są „niedoceniane. Bywają postrzegane jako zbędny wydatek. Utrzymanie zieleni miejskiej faktycznie kosztuje. Badania pokazują jednak, że koszt ten jest niski w porównaniu z wartością korzyści, jakie one świadczą. Tym samym drzewa miejskie należy postrzegać nie w kategoriach zbędnego wydatku lecz jako opłacalną inwestycję.
Maria Kubara, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UW
Po co nam przerwy kawowe?
Startupy technologiczne już dawno opuściły (utrwalone w stereotypie) garaże. Teraz firmy te celowo sytuują się w centrach miast lub w pobliżu innych podobnych biznesów. Dlaczego tak robią? Kluczem do znalezienia odpowiedzi na to pytanie są korzyści aglomeracji. Zaskakujące jest to, jak wiele wniosków dotyczących innowacyjności i kreatywności płynie z analizy „kropek na mapie” przedstawiających startupy. Już niedługo stanie się jasne, dlaczego organizacje te “łączą się w stada” i jaki ma to związek z istotą przerw kawowych.
Adam Budziszewski, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UW
Jak przestałem obawiać się śmierci? Moja naukowa terapia z kośćmi
Wspólnie przekonamy się, czy ogień zamienia ludzkie ciała w proch, czy jednak może coś po nas zostaje? Opowiem o tym, od jak dawna ludzie palili swoich zmarłych w ramach obrządku pogrzebowego i jakie informacje bioarcheolog może wyczytać z przepalonych fragmentów kostnych. Co mówią one o samych zmarłych oraz społeczności, do której należeli? Przedstawię najciekawsze i najbardziej wzruszające własne odkrycia i opiszę przemianę, którą przeszedłem, badając ludzkie szczątki.
Ibrahim Mertcan Alcinkaya, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UW
The “superpower” of comics: how comics celebrate violence
Are superhero comics just for entertainment, or can they tell us about social reality? I argue that the latter is the case. With the growing academic interest in the comics medium, it is becoming increasingly evident that superhero narratives hold as much literary value as any other literary genre, reflecting the contemporary sociopolitical reality. One particularly interesting theme notably present in American superhero comics is police/vigilante violence. A 1987 Batman story titled Batman: Year One shows that not only do comic books mirror reality to certain extents, but they also arguably celebrate and promote violence through the visual aspect of the medium.
Zgoda na nieśmiertelność
Idąc na badania, skupiasz się na swoim zdrowiu. To jasne. Jednak czy kiedykolwiek przyszła Ci do głowy myśl o tym, kto i w jakim celu wykorzystuje Twój materiał biologiczny? Właśnie, “Twój”. Ten materiał to informacja nie tylko o Tobie, ale również o Twoich rodzicach czy dzieciach. Możesz się na to nie zgodzić lub zgodzić jedynie w pewnym zakresie. Dziś masz taką możliwość. Możliwości tej nie miała jednak Henrietta Lacks, nazywana przez niektórych matką współczesnej medycyny, która w pewnym sensie jest nieśmiertelna.
Zuzanna Ruszkowska, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW
Czy fusy po kawie mogą pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi?
Wyrzucamy pieniądze na wysypisko – na przykład w postaci bioodpadów. Bioodpady, odpady rolnicze i inne odpady organiczne mogą zmienić oblicze przemysłu. Ten, według mnie, może być zrównoważony i nie przykładać się w takim stopniu do katastrofy klimatycznej. Podczas swojego wystąpienia pokażę, w jaki sposób to, co wydaje się nam zupełnie niepotrzebne, czyli odpady organiczne, dzięki wykorzystaniu między innymi mikroorganizmów, może stać się alternatywą dla paliw kopalnych w przemyśle.
Martyna Dudziak-Kisio, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UW
Srebrna (r)ewolucja!
Na pewno masz w głowie ustalony obraz osób starszych. Wiesz, jak wyglądają, co robią, jakie mają nawyki, na jaką partię głosują i co oglądają w telewizji. A jeśli powiem Ci, że oprócz słuchania rozgłośni religijnych, oglądają Youtube’a i Netflixa? Albo że przykładają szczególną wagę do troski o środowisko, robią zakupy online i uwielbiają wieczorne potańcówki? A czy wiesz, że co piąty internauta w Polsce jest po sześćdziesiątce? Podczas wystąpienia sprawię, że wyniki moich badań skutecznie podważą stereotypy dotyczące funkcjonowania osób starszych.
Przerwa
Sesja 2, godz. 18:15-19:45
Magdalena Grabowska, Międzydziedzinowa Szkoła Doktorska UW
Jak media społecznościowe powstrzymują nas od bycia szczęśliwszymi?
Większość ludzi pragnie szczęścia i spodziewa się, że zwiększenie dochodu oraz liczby posiadanych dóbr przybliży ich do tego celu. Nie biorą oni jednak pod uwagę, że stoją im na przeszkodzie dwa mechanizmy psychologiczne – adaptacja i porównania społeczne, a media społecznościowe dodatkowo sztucznie zawyżają ich poziom aspiracji materialnych. Właśnie dlatego dążenie powiększania majątku nie sprawi, że będziemy długotrwale szczęśliwi, a może jedynie odwracać uwagę od prawdziwych źródeł długotrwałego szczęścia.
Aleksandra Grzegorska, Międzydziedzinowa Szkoła Doktorska UW
Co Cię gryzie od środka
Czy zdarzyło Ci się kiedyś wyjść z łazienki, nie myjąc rąk lub zjeść niemyte owoce lub warzywa? Kochasz krwiste steki? Jeśli Twoja odpowiedź choć na jedno z tych pytań jest twierdząca, być może coś gryzie Cię od środka. Jednak – mam dla Ciebie też dobrą wiadomość: przyszłe pokolenia paleoparazytologów będą mogły dzięki temu dowiedzieć się czegoś o Twoim życiu. Zdradzę, jakie sekrety mogą poznać.
Marianna Iaroslavska, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UW
Metaverse: is the law ready for it?
Zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś w wirtualnym świecie. Jesteś wirtualną wersją siebie, otacza Cię niezwykle realistyczna grafika komputerowa. W tym świecie możesz robić wszystko, co robisz w świecie rzeczywistym. Niesamowite, prawda? A teraz wyobraź sobie, że ktoś głośno obrazi Cię na ulicy i poczujesz się głęboko urażona/ny. Czy będziesz chciał/a pozwać tę osobę za naruszenie Twojej godności? W takim razie masz problem, bo w świecie Metaverse nie istnieją ani prawo, ani sądy… ale ja mam na to rozwiązanie.
dr Piotr Okniński, Wydział Historii UW
Powszechna historia Polski?
Żyjemy w czasach przewartościowania dawnych schematów myślenia o historii. Rozwój nowoczesnych technologii i środków komunikacji przyczynił się do zakwestionowania wiary w istnienie uniwersalnego kanonu wiedzy o przeszłości. Rozmnożenie narracji historycznych – wprawiające nas często w stan zagubienia, a nawet niepokoju egzystencjalnego – może mieć jednocześnie kluczowe znaczenie dla rozwoju nowych, inkluzywnych modeli wrażliwości społecznej, opartych na afirmacji różnorodności.
dr Ada Górna, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW
Czy uratują nas rzodkiewki na balkonie? Czyli o rolnictwie miejskim w obliczu kryzysów
Co to jest nowa rewolucja żywnościowa? Czy naprawdę traktor w środku miasta to coś niezwykłego? Jakie korzyści niesie za sobą rolnictwo miejskie i czy może ono łagodzić negatywne skutki kryzysów i poprawiać jakość naszego życia? Poznaj historię o produktywnych miastach i o tym, jak rolnictwo może zmienić naszą miejską przyszłość.
Kinga Stępniak, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW
Wilcza natura psów
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Towarzyszy nam codziennie w wielu sytuacjach. Ale pies to także najliczniejszy drapieżnik na świecie i często wchodzi w interakcję z dzikimi zwierzętami: poprzez drapieżnictwo, konkurencję, płoszenie, hybrydyzację oraz przenoszenie chorób i pasożytów. Czy możemy coś z tym zrobić? Jako ludzie „odpowiadamy za to, co oswoiliśmy”. Bądźmy najlepszym przyjacielem psa i poprawmy jego relację z dziką naturą.
ZAPROSZENI
Kto nas zaskoczy i zainspiruje?
Jest ekonomistą środowiska. Ukończył studia magisterskie na kierunkach ekonomia oraz ochrona środowiska. Następnie rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2020 r. obronił pracę doktorską dotyczącą wyceny korzyści, jakie mieszkańcy miast czerpią dzięki obecności drzew. Od tego czasu pracuje jako adiunkt na UW , gdzie kontynuuje swoje badania, stale pogłębiając wiedzę na temat tego, dlaczego opłaca się sadzić drzewa w miastach.
dr Zbigniew Szkop, Wydział Nauk Ekonomicznych UW
Zatrudniona na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Prowadzi badania na przecięciu ekonomii i regionalistyki. W swoim projekcie doktorskim zajmuje się wpływem lokalizacji na szanse przetrwania startupów technologicznych w Warszawie. Łącząc metody uczenia maszynowego z analityką przestrzenną, odkrywa, jak czynniki geograficzne wpływają na działanie przedsiębiorstw. Jest laureatką Diamentowego Grantu i zwyciężczynią nagrody “Epainos Prize” przyznawanej dla najlepszych młodych badaczy w dziedzinie regionalistyki.
Maria Kubara, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UW
Doktorant III roku w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Badawczo interesuje się ciałopalnym obrządkiem pogrzebowym oraz społecznościami północnego i zachodniego Meksyku. W swojej pracy doktorskiej stara się łączyć te zainteresowania. Zajmuje się ciałopalnym obrządkiem pogrzebowym w jednym z rejonów zachodniego Meksyku. W ramach badań niezwiązanych bezpośrednio z pracą doktorską interesuje się bioarcheologiczną analizą szczątków ludzkich.
Adam Budziszewski, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UW
Third-year PhD student at Doctoral School of Humanities, University of Warsaw, where he also teaches courses on history of American policing, American comic books, and academic writing. His research interests include American superhero and non-mainstream comics, science fiction, video games, and police power. His dissertation focuses on how American comic books unconsciously celebrate and promote police violence through visual representations of moments of brutal encounters between characters. Outside his academic career, Alcinkaya is also an English teacher at his own online language school called English with Mert.
Ibrahim Mertcan Alcinkaya, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UW
Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego mająca doświadczenie w naukach biologicznych i chemicznych. Od trzech lat związana z Wydziałem Biologii, na którym ukończyła studia magisterskie z biotechnologii o specjalizacji mikrobiologia stosowana. Bada procesy związane z produkcją związków o wartości dodanej z produktów odpadowych i ubocznych z wykorzystaniem mikroorganizmów. Od dwóch lat podejmuje tematykę biorafinerii, która stanowi jej główne zainteresowanie naukowe.
Zuzanna Ruszkowska, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW
Medioznawczyni, kulturoznawczyni, trenerka i popularyzatorka nauki. Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, związana z Wydziałem Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii. Naukowo zajmuje się przemianami społecznymi zachodzącymi na skutek rewolucji technologicznej i starzenia się społeczeństw.
Martyna Dudziak-Kisio, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UW
Od ponad pięciu lat związana jest z Wydziałem Nauk Ekonomicznych. Po ukończeniu studiów licencjackich i magisterskich na kierunku Informatyka i Ekonometria, postanowiła kontynuować swoją uniwersytecką przygodę w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej na programie Quantitative Psychology and Economics. Zajmuje się niszową dziedziną ekonomii o wdzięcznej nazwie „ekonomia szczęścia”, a jej marzeniem jest, żeby ta dziedzina przeszła do naukowego mainstreamu.
Magdalena Grabowska, Międzydziedzinowa Szkoła Doktorska UW
Absolwentka Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie doktorantka w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej UW. Specjalizuje się w badaniach bioarcheologicznych – analizie szczątków ludzkich oraz starożytnych pasożytów znalezionych na stanowiskach archeologicznych. Na ich podstawie odtwarza wiedzę o zdrowiu i higienie w przeszłości. Chwilowo skupia się na badaniach dotyczących historii Polski między XVI a XIX wiekiem.
Aleksandra Grzegorska, Międzydziedzinowa Szkoła Doktorska UW
Prawniczka, naukowczyni i pasjonatka innowacji, a także partnerka i współzałożycielka kancelarii „Lexpertise”, która powstanie w tym roku – jej cel to połączenie prawa i nowych technologii. Po kilku latach pracy w kancelariach Magic Circle zrezygnowała z tej ścieżki, żeby pracować w Biurze RPO i walczyć z dyskryminacją. Prowadzi również bloga na Instagramie – @marianna.studiuje.prawo, na którym opowiada o realiach kariery młodej prawniczki, a także dzieli się swoim doświadczeniem ze studentami prawa.
Marianna Iaroslavska, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UW
Pracownik naukowy Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił pracę doktorską. Specjalizuje się w społecznej historii Polski i Europy Środkowej w ujęciu porównawczym. Zajmuje go zwłaszcza historia pamięci i kultury piśmiennej w społecznościach miejskich. Kształcił się na mediewistę, jednak obecnie prowadzi badania w perspektywie międzyepokowej. Interesuje się również nowoczesnymi trendami dydaktyki akademickiej i popularyzacji wiedzy historycznej.
dr Piotr Okniński, Wydział Historii UW
Geografka miast, badaczka i wykładowczyni w Katedrze Geografii Miast i Planowania Przestrzennego na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia na temat procesów rozwoju miast, konfliktów przestrzennych oraz idei miast przyszłości. Jej praca doktorska (2021) dotyczyła roli rolnictwa miejskiego w strukturze przestrzenno-funkcjonalnej miast Globalnego Południa, a zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim wokół zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem i systemami żywnościowymi miast.
dr Ada Górna, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW
Doktorantka w Zakładzie Ekologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Eksploruje świat dzikiej przyrody i interakcji w nim zachodzących. Szczególnie interesują ją psowate, te dzikie i udomowione, oraz interakcje w jakie wchodzą. Jest członkinią Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.
Kinga Stępniak, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW
Prawniczka, bioetyczka, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją rozprawę doktorską o wynalazkach biotechnologicznych pochodzenia ludzkiego przygotowuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na prawie cywilnym, prawie medycznym, własności intelektualnej i przemysłowej, a także na etyce badań naukowych.
Barbara Krzyżewska, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UW
Prowadzący
Patrycjusz Wyżga – autor programu „Didaskalia” na YouTubie, dziennikarz z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem. Obecnie prowadzi publicystyczne programy wideo w Wirtualnej Polsce, programy informacyjne w Telewizji WP oraz audycje w Radiu 357. Poprzednio był szefem zespołu dziennikarzy ekonomicznych w Programie Trzecim Polskiego Radia i głównym gospodarzem trzygodzinnego, popołudniowego pasma „Zapraszamy do Trójki”. Wcześniej – przez prawie 11 lat – pracował w TVN. Był prezenterem programów informacyjnych i prowadzącym rozmowy w TVN24 Biznes i Świat oraz – wcześniej – reporterem TVN CNBC, przygotowującym materiały o tematyce gospodarczej.
Patrycjusz Wyżga
Wybrane zdjęcia z wydarzenia
PC Krystian Szczęsny / Uniwersytet Warszawski / CC BY-NC-ND 2.0
WYJĄTKOWE MIEJSCE
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Otwarty w 1999 roku nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest jednym z najciekawszych projektów architektonicznych w stolicy. Jego wizytówką jest znajdujący się na dachu gmachu Ogród, jeden z największych ogrodów dachowych w Europie. Budynek BUW jest spadkobiercą pierwszej biblioteki uniwersyteckiej, która powstała w 1817 roku i mieściła się w Pałacu Kazimierzowskim, będącym dzisiaj częścią Kampusu Głównego.
Adres: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, 00-312 Warszawa
Zdjęcia: Uniwersytet Warszawski
ZESPÓŁ ORGANIZATORÓW
Uniwersytet Warszawski
Zespół Sekcji Centrum Współpracy i Dialogu UW
Bądźmy w kontakcie!
ZADAJ PYTANIE
W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z organizatorami.